Home » Doğramacı Ailesi

Doğramacı Ailesi

İhsan Doğramacı (3 Nisan 1915, Erbil – 25 Şubat 2010, Ankara), Irak Türkmeni asıllı Türk doktor ve akademisyendir. Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevlerinde bulunmuş olup, Bilkent (1984) ve Hacettepe (1967) Üniversitelerinin kurucusudur. 10 Aralık 1981 – 10 Temmuz 1992 tarihleri arasında ilk YÖK başkanı olarak görev yapan İhsan Doğramacı, Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini vefatına kadar sürdürmüştür.

İhsan Doğramacı, 1915 yılında, o zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’nun parçası olan Kuzey Irak’ta, Erbil’de Kale Mahallesi’nde Irak Türkmeni bir ailede doğdu. V. Murad zamanında yaşamış olan Doğramacızade Kara Mehmed’in soyundan gelen Erbil belediye başkanlığı yapan Doğramacızade Ali Paşa’nın en büyük çocuğudur. Annesi İsmet Hanım ise, Osmanlı Meclis-i Mebusanında Kerkük mebusu olarak görev yapan Kırdarzade Mehmet Ali Bey’in kızıdır.

Osmanlı Sadrazamı Mahmut Şevket Paşa’nın yeğeni ve Osmanlı Ordusu Müşiri Dağıstanlı Mehmet Fazıl Paşa’nın torunu ve 1930’larda Irak başbakanı olarak görev yapmış olan Hikmet Süleyman Bey’in kızı Ayser Süleyman ile 1942 yılında evlenmiştir.

İhsan Doğramacı’nın Şermin (Savaşçı), Ali ve Osman isminde üç çocuğu vardır.

 

İhsan Doğramacı hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.